Poradnia Naprotechnologiczna w Milówce Drukuj Email
W naszej miejscowości istnieje możliwość uzyskania informacji na temat leczenia niepłodności małżeńskiej oraz chorób kobiecych - bezpłatne konsultacje. Informacji udziela Pani Katarzyna Morzy FCPI - instrukor Modelu Creighton'a
 
NaProTECHNOLOGY, czy w polskim tłumaczeniu Naprotechnologia, Model Creighton - słowa, które od jakiegoś czasu w Polsce wzbudzają różnego rodzaju emocje. Od wzniosłych pochwał i zachwytu po wzburzenie i ignorancje. Zwykle pozytywny odbiór spotykany w środowisku katolickim, negatywny zaś w większości spotykany w środowiskach związanych z metodami sztucznego rozrodu.

Natural Procreative Technology - tak brzmi pełna nazwa tej w różny sposób odbieranej metody leczenia niepłodności. W dokładnych tłumaczeniu znaczy: technologia naturalnej prokreacji. Metoda ta opiera się na dokładnej obserwacji cyklu miesiączkowego według systemu zwanego Model Creightona (w skrócie CrMS). Na jego podstawie prowadzi się dalej dokładną diagnozę i leczenie przyczyn niepłodności danego małżeństwa. Metoda ta egzystuje w pewnej przestrzeni moralności katolickiej, dlatego też każde dziecko, które przychodzi na świat w skutek leczenia naprotechnologicznego jest wynikiem naturalnego współżycia kobiety i mężczyzny. Naprotechnologia wyklucza wszelka ingerencję w moment poczęcia. Jest to również jedna z cech różniących to metodę od metod sztucznego rozrodu.

Co w niej jest, że mimo swojej wysokiej skuteczności w leczeniu niepłodności małżeńskiej (amerykańskie statystyki mówią o 80% wyleczalności) spotyka się z takim niezrozumieniem?

Spróbuje obiektywnie nakreślić na czym polega i jaki jest przebieg diagnozowania i leczenia niepłodności w systemie Modelu Creightona oraz Naprotechnologii.

            Wszystko rozpoczyna się spotkaniem z Instruktorem CrMS. Jest to osoba odpowiednio przeszkolona przez amerykański ośrodek szkolenia w Omaha (USA) do tego, aby dostarczyć rzetelnych informacji i edukacji dotyczącej obserwacji oraz zapisu cyklu miesiączkowego, profilaktyki w zakresie zdrowia ginekologicznego oraz różnego rodzaju zagadnień związanych z miłością i jednością małżeństwa. Instruktorzy muszą przejść ponad roczne szkolenie (niestety w języku angielskim) związane z zagadnieniami z zakresu ginekologii, położnictwa, fizjologii i anatomii człowieka, naturalnych metod rozpoznawania płodności itp.

Pierwsze spotkanie, na które zaprasza instruktor jest bezpłatne. Jest to spotkanie informacyjne, na którym prezentowane są podstawy i ogólne zagadnienia związane

z obserwacjami i leczeniem. Nie zobowiązuje do dalszych spotkań. Dla tych, którzy podejmą decyzję o przystąpieniu do programu, jest to pierwszy krok w nauce obserwacji oraz zapisu. Osoby te mogą zakupić materiały do nauki. Bezpośrednio też  wyznacza się termin kolejnej wizyty - wtedy już indywidualnej z danym małżeństwem. Kolejne wizyty są już odpłatne.

W programie przewidzianych jest 8 spotkań z instruktorem w ciągu pierwszego roku stosowania metody. Jednak małżeństwo na każdym etapie może zrezygnować z uczestnictwa w spotkaniach.

Pierwsze 4 spotkania odbywają się w odstępstwie 2-3 tygodni  tak, aby para mogła szybko nabrać niezbędnych umiejętności obserwowania i zapisu. Natomiast kolejne spotkania są już w większych odstępach czasowych  (miesiąc i trzy miesiące).

Dwa cykle obserwacji wystarczą, aby rozpocząć wizyty u lekarza napro (tak często, w skrócie, określa się leczenie metodą naprotechnologii). Instruktor i lekarz ściśle współpracują. Dzięki kartom obserwacji cyklu miesiączkowego możliwa jest dokładna diagnoza oraz dopasowanie leczenia do konkretnej sytuacji. Również badania hormonalne czy różnego rodzaju procedury związane z szukaniem przyczyn niepłodności odbywają się we właściwym czasie cyklu (jest to ważne ponieważ tylko wtedy dają miarodajne wyniki) Często juz na płaszczyźnie samej karty obserwacji widoczne są zaburzenia związane z obniżoną płodnością danej pary.

Leczenie charakteryzuje się bardzo indywidualnym podejściem do pacjenta. I nie jest to jedynie frazes reklamowy. Nie można więc podać konkretnego schematu leczenia - jest ono uzależnione od zaburzenia, które obniża płodność danej pary. Zwykle pierwszym etapem diagnozowania jest seria badań ultrasonograficznych, która ma na celu ocenę przebiegu procesu wzrostu pęcherzyka z którego ma nastąpić owulacja. Dzięki karcie obserwacji możliwe jest wyznaczenie odpowiednich dni na wykonanie tych badań. Konieczne jest również wykonanie badań hormonalnych. W zależności od zidentyfikowanego problemu następuje dalszy proces leczenia.

Równolegle do leczenia odbywają się kolejne spotkania z instruktorem. Ważne jest, aby karta obserwacji była ciągle prowadzona, ponieważ na niej możemy dostrzec czy leczenie przynosi efekty. 

            Naprotechnologia używa wszystkich dostępnych narzędzi diagnostycznych, stosuje leczenie farmakologiczne, wykorzystuje wszelkie dostępne procedury wykorzystywane do diagnozowania oraz leczenia niepłodności. Tym co ją wyróżnia od innych metod leczenia jest Model Creightona, jako podstawowe narzędzie diagnostyczne; różni się również etyką - która nie pozwala na ingerencje w początek życia ludzkiego oraz szanuje wartości wyznawane w Kościele katolickim. Są to dwie zasadnicze różnice.

Poszanowanie zasad moralności katolickiej nie zmienia faktu, że jest to metoda opracowana na podstawie rzetelnych badań naukowych, przeprowadzanych przez lekarzy ginekologów, położników, chirurgów. To co jest obecnie w naprotechnologii dostępne, jest wynikiem badań prowadzonych od 1976 roku. Lekarze ciągle starają się udoskonalać system.

Często usłyszeć można pytania typu: „ Po co ci instruktorzy? Czy konieczne te spotkania z ludźmi, którzy przecież nie są lekarzami?"

Program Naprotechnologii i CrMS został opracowany w Ameryce - to jak funkcjonuje          w oryginale tam, oraz w innych krajach, zostało przeniesione na grunt polski. Ponieważ nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego schematu leczenia, gdzie w rzeczywistości pierwsze kroki w leczeniu stawiamy pod okiem nie-lekarza, czasami ciężko nam to zaakceptować. Jednak właśnie taki system odnosi już od lat duży sukces w leczeniu małżeństw z obniżoną płodnością.

Twórca Naprotechnologii, dr Thomas Hilgers, podobno zwykł jest mawiać, że Naprotechnologia w zasadzie wyszła mu „przez przypadek". Pierwszym był właśnie Model Creightona - metoda rozpoznawania płodności, oparta na obserwacji śluzu szyjkowego pojawiającego się w trakcie cyklu miesiączkowego. Dzięki różnorakim kartom obserwacji,   dr Hilgers oraz jego współpracownicy, dostrzegli pewne zależności pomiędzy tym, co kobieta obserwuje a zaburzeniem jakie u niej występuje. Tak właśnie pojawiła się  metoda leczenia niepłodności małżeńskiej, która całkowicie współgra z cyklem kobiecym. 

             Model Creightona, to wystandardyzowana metoda Billingsów. Ma kilka zastosowań.

Po pierwsze jest to jedna z naturalnych metod planowania rodziny, którą małżonkowie mogą stosować zarówno do zaplanowania poczęcia (wybierając na współżycie dni płodne), jak i do jego odłożenia (współżyjąc w dni, kiedy do poczęcia nie może dojść).

Po drugie, może być stosowana, jako metoda obserwacji swojego zdrowia ginekologicznego. Karta obserwacji daję nam bowiem duży wgląd w to, co dzieje się z naszym zdrowiem, daje również możliwość szybkiej reakcji na pojawiający się problem (stany zapalne szyjki macicy, infekcje bakteryjne czy grzybicze pochwy, torbiele jajników, nowotwory i inne).

Trzecią możliwością zastosowania Modelu Creightona jest, już wyżej wspomniane, przygotowanie do podjęcia leczenia niepłodności. Co wydaje się być tutaj ważnym - prowadząc kartę obserwacji, zdarza się, że możemy zaradzić pewnym sprawom zanim one nastąpią. Badania wykazują, że zaburzenia fazy lutealnej (faza poowulacyjna cyklu, gdzie dominującym hormonem jest progesteron - który między innymi ma za zadanie podtrzymać ciąże, jeśli doszło do poczęcia) wiążą się z częstymi poronieniami. Zaburzenia fazy lutealnej łatwo jest dostrzec posługując się kartą obserwacji. W takim przypadku regulowany jest poziom progesteronu, tak aby zapobiec poronieniu. To tylko jeden z przykładów jakie możemy podać mówiąc o zastosowaniu Modelu Creightona i Naprotechnologii.

            Lekarze zajmujący się leczeniem niepłodności metodą Naprotechnologii dostępni      są w naszej diecezji - w Bielsku-Białej i w Skoczowie. Spotkanie z Instruktorem CrMS odbywają się w Milówce w Poradni Rodzinnej. Namiary na nich oraz na resztę lekarzy i instruktorów zajmujących się tą metodą można odnaleźć na stronach poświeconych tej tematyce:  www.leczenie-nieplodnosci.plwww.naprotechnologia.pl, www.naprofamilia.pl.

Można również poczytać w języku angielskim na www.naprotechnology.com, www.fertilitycare.ie.

            Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam.


 
Katarzyna Morzy, FCPI

Instruktor Modelu Creighton

kom. 505 682 499

email: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć